ثبت برند آرایشی

ثبت برند آرایشی موضوعی است که ثبت کریم خان در این مقاله بدان می پردازد.برندنشانه ای است که معین میکند که می تواند روی محصول درج شود یا همراه با عرضه خدمات یا بازاریابی محصول مورد بحث قرار گرفته است ، عملکرد آن اطلاع رسانی به عموم با آغاز صنعتی یا تجاری کالا یا خدمات است که برند نام دارد. در حالی که این نوع نشان ها، بی واسطه ، تعهدی هستند جهت چگونگی ، برای اینکه استفاده کننده توقع دارد از اجناس و فعالیت همراه با علامت تجاری کیفیت و استاندارد پویایی را اتخاذ کنند.اضافه بر این ، این علائم جز بهترین و با ارزشترین داشته ها و سرمایه غیرنقدی منسوب به شرکت هاست.

ثبت برند آرایشی

معمولا ثبت برند ، اجباری نمیباشد .این در حالی است که ، درشرایطی منافع مدنی و سلامت عموم اقتضا می کند علائم به ثبت برسند. در این مورد ، ماده ۱ قانون ثبت علائم و اکتشافات تنطیم میکند:
” دارا بودن علامت تجاری اجباری نیست به غیر اینکه در شرایط که دولت آن را اجباری قرار دهد”.

بر اساس ماده ۵ تصویبنامه تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۲۸ ، دولت ثبت برند لوازم آرایش و مواردی که جهت استفاده مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود همچون صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد را الزامی کرد. در حالی که ، کلیه محصولات دارویی و طبی و مواد غذایی نام برده در این آیین نامه، از جمله آن که چه در داخل یا خارج ایران تولید شده و سپس وارد کشور شود و در بازار با نام معینی که بر روی برچسب آن درج می شود در دسترس برای فروش قرار میگیرد میبایست علامت صنعتی یا تجارتی داشته ثبت که شده بود و در روی برچسب موارد زیر آورده شود:

    الف- نام تجارتی و آدرس تولید کننده محصول با ذکر کشور مبدا
    ب- شماره ثبت علامت در ایران

به موجب ماده ی ۲ این آیین نامه، علامت و اطلاعات بالا باید پیش از دسترس گذاشتن جهت فروش جنس روی اجناسی که از خارج از کشور وارد شده آورده شود.برچسب تنظیم شده در ماده ی ۱ می بایست به شکلی ضمیمه شود که قادر نباشد آن را از روی پوشش یا ظرفی که در آن کالا در دسترس جهت فروش گذاشته می شود به راحتی برداشت و مقرر کردن آن باید به شکلی باشد که اسم کشور مبدا و اسم و آدرس تولید کننده علامت و شماره ثبت و از مدتی که وزارت بهداری اعلام کند شماره و زمان اجازه ی فروش در کشورما قابل خواند باشد.

قوانین مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب مرداد ماده ۱۳۶۲ جهت خلافکاران مجازاتی به توصیف زیر مقرر کرده اند:

ماده ۱۲۴- افراد زیر به حبس تا شش ماه محکوم خواهند شد:

    اشخاصی که علامت تجاری قهری را در روی محصولی که قهراً باید دارای آن علامت باشد استفاده نکنند.
    اشخاصی که از روی قصد محصولی را در دسترس جهت فروش گذاشته یا به فروشند که دارای علامتی نباشد که برای آن محصول الزامی است.

در متن ذیل به جز مدارک مورد نیاز برای ثبت برند آرایشی ، فهرست طبقه بندی علائم تجاری را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

” اداره کل مالکیت صنعتی ” مرجع ثبت علائم تجاری و اختراعات است. ثبت تمامی علائم مذکور و اختراعات تنها در همین اداره به عمل می آید. مدارک مورد نیاز برای ثبت به شرح زیر است:

۱- اظهارنامه ، که متشکل از برگ های چاپی که از سوی اداره کل مالکیت صنعتی، در دسترس متقاضیان گذاشته می شود و توسط آن ها کامل می شود.

۲- تعداد ۱۰نمونه علامت ، به طرحی که استفاده می شود. به علاوه نمونه های اضافی ، به تعداد یک نمونه جهت هر طبقه اضافی که تقاضا می شود.

متقاضی می بایست بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را ضمیمه و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در زمان ثبت بر روی صفحه مرتبط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی گواهی ثبت ،پیوسته می شود. ابعاد نمونه نباید از ۱۰cm از هر طرف اضافه باشد. بر روی هر نمونه ضمیمه شده به وسیله بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود توسط که یک بخشی از مهر بر روی نمونه و بخش دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.

۳- یک مفهوم ثابت روشن و خوانا جهت چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ۱۰cm از هر طرف اضافه نباشد. افزون بر این ، علامت عبارت از یک یا چند لغات بوده و دارای هیچ نوع تصویر و حروف تعیین شده ای نباشد، درخواست کننده ثبت، ملزم به پیوسته کردن مفهوم ثابت نخواهد بود.

۴- نسخه اصلی یا رونوشت تصدیق شده وکالت نامه، در زمانی که در خواست ثبت توسط وکیل به عمل آید.

۵- مادامی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، ارائه رونوشت تصدیق شده از سوی اداره صدورکننده آن به زبان اصلی، به پیوسته ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به تعهد درخواست کننده ثبت ، اجباری است.

۶- زمانی که علامت جهت تعیین کردن مزایای محصول گروهی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور دسترس باشند ، گواهینامه از سوی مقام دارای صلاحیت ، اجازه به گواهی استفاده از علامت مذکور، از طریق تولید کنندگان اجناس های مربوط به آن. ( مقام دارای صلاحیت نام برده عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )
فهرست طبقه بندی علائم تجاری

طبقه ١ – مواد شیمیائی مورد استعمال در صنایع ، علوم عكاسی و همچنین كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزین های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستیكهای پردازش نشده ؛ كودهای گیاهی ؛ تركیبات
اطفاء حریق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛ چسب های صنعتی .

طبقه ٢- رنگ روغن ؛ جلا ؛ لاك ؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری كننده از فاسد شدن چوب ؛ مواد رنگی؛ مواد تثبیت رنگ ؛ رزین یا صمغ های خام طبیعی ؛ فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان
ساختمان ؛ چاپگرها و هنرمندان .

طبقه ٣- تركیبات سفید كننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس ؛ مواد مخصوص تمیزكردن، براق كردن، لكه گیری و سائیدن ؛ صابون ، عطریات ، روغن های اسانس ، مواد آرایشی ؛ لوسیونهای مو ؛
گرد و خمیردندان .

طبقه٤- روغن ها و گریس های صنعتی؛ روان كننده ها ؛ تركیبات گردگیری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتیله چراغ .

طبقه ٥- مواد داروئی و بیطاری ؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ؛ مواد رژیمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان ؛ انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ؛ مواد پركردن دندان ، موم دندان سازی ؛ ضدعفونی كننده ها ؛ مواد نابودكننده حشرات موذی ؛ قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .

طبقه ٦- فلزات عادی و آلیاژهای آنها ؛ مواد ساختمانی فلزی ؛ ساختمانهای فلزی قابل حمل ؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند؛ سنگهای معدنی فلزات

طبقه ٧- انواع ماشین و ماشین های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشین ها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) ؛ لوازم و ابزاركشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ؛ ماشین جوجه كشی .

طبقه ٨- انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) ؛ سرویس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری، تیغ .

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی، دریانوردی، مساحی، عكاسی، سینمایی، بصری، وزن كردن، اندازه گیری، علامت دادن، كنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدایت ، قطع و وصل ، تبدیل ، ذخیره سازی، تنظیم یا كنترل جریان برق، آلات واسباب ضبط ، ماشین های فروش خودكار ومكانیسم دستگاه هایی كه با سكه كار می كنند ،صندوق های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین های حساب ، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای؛ دستگاه آتش نشانی .

طبقه ١٠- آلات وابزار جراحی، پزشكی، دندانسازی وبیطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه زنی

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ ، خنك كردن ، تهویه، تامین آب بهداشتی

طبقه ١٢- وسایط نقلیه ، دستگاه های حمل و نقل زمینی ، دریائی و هوائی .

طبقه ١٣- اسلحه گرم ؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشك، خمپاره و غیره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسایل آتش بازی
طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلیاژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روكش شده اند ودرسایر طبقات ذكر نشده اند؛ جواهرات ، سنگ های گرانبها ؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .

طبقه ١٥- آلات موسیقی .

طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآن ها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛ مطاب چاپ شده ، مواد صحافی، عكس؛ نوشت افزار ؛ چسب برای مصارف تحریری یا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه ها)؛ موادپلاستیكی برای بسته بندی ( كه در سایرطبقات ذكر نشده اند) ؛حروف و كلیشه چاپ .

طبقه ١٧- لاستیك ، كائوچو ، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز) ، میكا ( سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از این مواد كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛ پلاستیك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر كالاها ؛ مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی ؛ لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند؛ پوست حیوانات ؛ چمدان ؛ كیسه و كیف های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگیر و عصا ؛ شلاق ؛ یراق و زین و برگ .

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختمانی ( غیر فلزی) ؛ لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده درساختمان ؛ آسفالت ؛ قیرو قطران ؛ ساختمانهای متحرك غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی .

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثیه ، آئینه ، قاب عكس ؛ كالاهای ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ،نی ،حصیر ، شاخ ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ،كهربا ،صدف مروارید، كف دریا وبدل كلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیك ( كه در سایر طبقات ذكر نشده اند).

طبقه ٢١ – ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قیمتی ساخت یا روكش نشده اند)؛ شانه وابر و اسفنج ؛ انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ؛ مواد ساخت برس ؛ لوازم نظافت و تمیزكاری؛ سیم ظرف شویی؛ شیشه كارشده یا نیمه كارشده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان ها) شیشه آلات ، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند .

طبقه ٢٢- طناب ، ریسمان ، تور ، چادر، سایبان ، برزنت ( تارپولین ) ، بادبان وشراع ، کیسه و گونی كه در طبقات دیگر ذكر نشده است؛ مواد لایی و لایه گذاری و پوشال ) به استثنائ لاستیك و پلاستیك ) ؛ مواد خام لیفی برای نساجی .

طبقه ٢٣- انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات دیگر ذكر نشده اند؛ انواع روتختی و رومیزی

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر .

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشیه وقیطان ؛ دکمه قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ؛ گل های مصنوعی .

طبقه ٢٧- انواع فرش ، قالیچه ، حصیر وزیرانداز، لینویوم و سایر كف پوش ها، آویزهای دیواری ( غیر پارچه ای).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژیمناستیك كه در طبقات دیگرذكر نشده اند ؛ تزئینات درخت كریسمس .

طبقه ٢٩- گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طیور وشكار، عصاره گوشت؛ سبزیجات ومیوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ٣٠ – قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار یا مانیوك ( تاپیوكا)، نشاسته نخل خرما ) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهیه شده از غلات ،نان ،نان شیرینی، شرینی جات شیرینی یخی؛ عسل ، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات ، یخ .

طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هایی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ؛حیوانات زنده ؛ میوه و سبزیجات تازه؛ بذر ؛ گیاهان وگل های طبیعی؛ غذای حیوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده ).

طبقه٣٢ – ماء الشعیر؛ آب های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی های غیر الكلی؛ آب میوه وشربتهای میوه ای؛ شربت و تركیبات مخصوص ساخت نوشابه .

طبقه ٣٣-…………………….

طبقه ٣٤- تنباكو، لوازم تدخین ؛ كبریت .

طبقه ٣٥ – تبلیغات ؛ مدیریت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .

طبقه ٣٦- بیمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .

طبقه ٣٧ – ساختمان سازی، تعمیرو بازسازی، خدمات نصب .

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور .

طبقه٣٩ – حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت ها .

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد .

طبقه ٤١- آموزش و پرورش ؛دوره های كارآموزی و تعلیمی؛ تفریح و سرگرمی، فعالیت های ورزشی و فرهنگی .

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه ؛خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .

طبقه ٤٣ – خدمات عرضه اغذیه و نوشابه ، تامین مسكن و محل اقامت موقت .

طبقه ٤٤- خدمات پزشكی ، خدمات بیطاری، مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .

طبقه ٤٥- خدمات شخصی یا اجتماعی كه توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنیتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائیها ، خدمات حقوقی …

هنگامی که ثبت برند آرایشی خود را به شرکت ثبت کریم خان میسپارید مطمئن از دریافت آن در کوتاه ترین زمان و کم ترین هزینه باشید زیرا کادر مجموعه ما شما را در تمامی مراحل همراهی می کند.